Arama motoru optimizasyonu arama motorlarında üst sıralarda yer almayı ve çok ziyaret almayı hedefleyen teknolojidir. Google optimizasyonu ise Google’ın dünyanın en popüler arama motorlarından birisi olması ile hayatımıza girmiş bir kavramdır. Tam olarak optimizasyon konusunda Google’a odaklanmak ve bu alanda çalışmak anlamına gelir. Arama motoru optimizasyonundan ayrı bir kavram kazanmasının en büyük nedeni kesinlikle Google’ın sahip olduğu popüleritedir.

Google Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Google arama motorunun dünyada en çok kullanılan arama motorlarından biri olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Sunduğu web, görsel, video ve benzeri arama çeşitleri ile her geçen gün daha çok ziyaretçi almaktadır. Bu ziyaretçiler her yaş grubundan ve her ülkeden bulunabilir. Optimizasyon uzmanlarının amacı siteleri iyileştirip geliştirirken arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer almak ve bu yeri korumaktır. Google en çok kullanılan arama motorlarından biri olduğu için google optimizasyonu ayrı bir önem taşır. Googleoptimizasyonu adı altında ayrı çalışmaların yapılmasının başlıca sebebi budur.

Google Optimizasyonu İçin Birkaç İpucu

Arama motoru optimizasyonu ve Google optimizasyonu için birçok rehber kaynak mevcuttur. Kesin yollar gösterilmese bile Google optimizasyonu için birkaç ipucu verilebilir. Öncelikle sayfa içeriği ile ilgili başlıklar seçilmelidir. Bunun dışında arama sırasında kullanılan anahtar sözcükler içerikle uyumlu, hedef kitlenin kullanabileceği nitelikte, basit ve kısa olmalıdır. Komplike arama sözcükleri hem arama yapan kişinin işini zorlaştırır hem de sitenize gelmesini engeller ya da bunun için harcanan süreyi uzatır. İçerik, Google optimizasyonu konusunda dikkat edilmesi gereken başka bir konudur. Anahtar sözcük ve başlık aracılığı ile sayfanıza yönlendirilen kişi sorularına cevap olabilecek zenginlikte bir içerik bekler. İçeriği anahtar sözcükler ile uyumlu tutmak, geliştirip zenginleştirmek google optimizasyonu için önemli bir noktadır. Optimizasyon sonucunda oluşturulan istatikleri takip ederek ona göre hareket etmek optimizasyon konusunda önemli bir diğer konudur.

Google Optimizasyonu Konusunda Yapılmaması Gerekenler

Google optimizasyonunu sitenizin yararına kullanmak için birçok yol mevcuttur. Bunun yanı sıra google optimizasyonu konusunda yapılmaması gereken hususlar da vardır. Örneğin; içerik ile ilgisiz anahtar sözcükler kullanmamalısınız. Bu internet trafiğini olumsuz etkiler. İçerik bir site için en önemli öğelerden biridir. Anahtar sözcükler ile uyumlu, temiz ve basite indirgenmiş bir sayfa her zaman için ziyaretçi çekecektir. Bu nedenle içeriği karışık hale getirmekten kaçının. Siteniz Google tarafından tehlikeli bulunduysa kaldırılır. Peki bu ne anlama gelir? Siteniz virüs ve benzeri zararlı öğeler içeriyorsa kaldırılabilir. Web sayfanızda link alışverişi yapabilirsiniz fakat güvenilmeyen kaynaklar ile ilişikte bulunmayın. Bu siteniz açısından büyük bir eksi anlamına gelir, seçici olmaya çalışın.
Google Optimizasyonu İçin Profesyonel Yardım

Arama motoru optimizasyonu ve Google optimizasyonu için çalışan birçok şirket, kurum ve şahıs vardır. Siteniz için bunlardan yardım alırken dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. Öncelikle gerçekten profesyonel olan mümkünse daha önceki çalışmalarını size sunabilecek isimlerle çalışmaya çalışın. Bunun dışında bu kişi ya da kurumların internet kullanımı ve ahlakı ile ilgili bilgi sahibi olduğuna emin olun. Aksi takdirde yanlış bir uygulama ile sayfanızı iyileştirmeye çalışırken sitenizin kaldırılması ile karşılaşabilirsiniz. Google optimizasyonunda amaç Google arama motorunda iyi bir yer elde etmek ve bunu korumaktır. Bu nedenle optimizasyon sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Sürekli çalışabileceğiniz isimler bulmaya çalışın. Google tarafından yapılan yenilikleri takip edin ve uygulayın. Bir uzman ile çalışmaya başlarsanız sitenizin öncesi ve sonrasındaki durumunu mutlaka karşılaştırın. Bu size en doğru fikri verecektir.

Alıntıdır !
uzmanyorum.com